data wpisu: 20.03.2024

Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego CWINT

“Gwiazdy są po to, abyś mógł marzyć…” A my bardzo cieszymy się, że niektóre z marzeń naszych uczniów możemy spełniać. Dzięki przyjacielowi naszej placówki – Panu Dariuszowi Rozumowi, który zasponsorował nam przejazd autokarem, w dniu 20 marca br. wybraliśmy się na bardzo ciekawą wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego w Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II w Parzynowie. Każdy serdeczny gest wsparcia pozwala na pogłębianie pasji i zainteresowań naszych dzieci. Tym razem postawiliśmy na nauki ścisłe i przyrodnicze. Na zorganizowanych warsztatach poznaliśmy fascynujące zjawisko rozpraszania światła przy pomocy pryzmatu oraz pojęcie podczerwieni i ultrafioletu. Dowiedzieliśmy się również dlaczego niebo jest niebieskie i dokonywaliśmy obserwacji przy pomocy teleskopów oraz lornetek. Mieliśmy okazję zobaczyć plamy na Słońcu i poznaliśmy pomniejszoną skalę naszego Układu Słonecznego. Już wiemy, jak podziwiać nocą gwiazdy, planety, komety i inne ciała niebieskie. To była bardzo pouczająca i ciekawa wyprawa w głąb nieba, za którą bardzo serdecznie organizatorom warsztatów dziękujemy.
W drodze powrotnej zawitaliśmy również na cmentarz w Parzynowie, aby zapalić symboliczną świeczkę i odmówić modlitwę na grobie księdza proboszcza krotoszyńskiej parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła – Dariusza Kowalka.
Wycieczka była wspaniała i na pewno będziemy jeszcze długo ją wspominać.